Image

A Bölcsiről

Információk a bölcsiről és annak működéséről

Amit érdemes tudni

CSALÁDLÁTOGATÁS
A kisgyermek bölcsődébe érkezése előtti héten a két kisgyermeknevelő, a szülőkkel előre egyeztetett időpontban, otthoni környezetben ismerkedik meg a családdal. Ez a találkozás a megismerkedés fontos állomása. A kisgyermek otthonában, szülei biztonságot adó jelenlétében ismerheti meg kisgyermeknevelőjét. A találkozás módot ad arra, hogy a nevelőnő megismerje a kisgyermek eddigi szokásait, életét, egyéniségét, a szülők információkat nyújtsanak gyermekükről, a szakemberek is információkat adnak át a bölcsődei életről, válaszolnak a szülők kérdéseire, ha igény van rá, tanácsot adnak. A kisgyermeknevelő ismereteket szerez a család életkörülményeiről és lehetőség nyílik a bizalmasabb beszélgetésre. A családlátogatás arra is lehetőséget nyújt, hogy a szülő, jobban megismerje azokat a szakembereket, akikre a gyermekét bízza.
A szülő vagy kisgyermeknevelő kezdeményezésére a nevelési év közben is sor kerülhet ismételt családlátogatásra.
Amit érdemes tudni

Étkezés

Bölcsődénk melegítő konyhával rendelkezik a HACCP, minőségbiztosítási feltételeknek megfelelő működéssel. Bölcsődéinkben nagy hangsúlyt fordítunk olyan partner cég kiválasztására, akik alappillére az egészséges táplálkozás hiszen a gyermekek étkeztetése a megfelelő testi és szellemi fejlődés egyik elengedhetetlen feltétele. Biztosítjuk minden gyermek számára a korának megfelelő energia és tápanyagtartalmú étrendet. Ennek tükrében naponta négy étkezést biztosítunk, két főétkezést, valamint két kisétkezést. A négy étkezésből háromnak komplettnek kell lennie, amely azt jelenti, hogy állati eredetű fehérjét is kell tartalmaznia.

Ennek értelmében:

  • főétkezésnek minősül a reggeli, az ebéd,
  • kisétkezésnek minősül a tízórai és az uzsonna.

Az ellátás során biztosítandó étkezésekkel kapcsolatos követelmények

Előírt napi energiaszükséglet

Bölcsődei étkeztetés esetén az előírt napi energiaszükséglet 800-900 (kcal/nap/fő) 75%-át napi két fő- és két kisétkezéssel, biztosítani kell.

Tájékoztatási kötelezettség

A Közétkeztető minden, általa biztosított étkezéshez étlapot készít és azt az Intézmény az étkezők – bölcsődében, valamint nevelési-oktatási intézményekben a szülők – által is jól látható helyen kifüggeszti. A Közétkeztető az étlapon feltünteti minden étkezés számított sótartalmát, valamint az élelmiszerek jelöléséről szóló miniszteri rendeletben meghatározott allergén összetevőket.

CSALÁD ÉS BÖLCSŐDE KAPCSOLATA

Szülők tájékoztatásának formái:

Image
A szülőkkel való első találkozás alakalmával törekszünk arra, hogy kölcsönös szimpátia alakuljon ki. Tájékoztatjuk a szülőt a felvétel rendjéről, alkalmat adunk arra, hogy a szülő a bölcsőde életébe betekintést nyerjen.
Image
Nyílt napot szervezünk, melynek során a szülő személyesen tájékozódhat, és tapasztalatai alapján dönthet a bölcsődei jelentkezésről. A nyílt nap célja, hogy a szülőknek bemutassuk a bölcsődét, beszélgethessünk a pl. a beszoktatásról, napirendről és lehetőségük legyen a kérdéseik feltevésére. Minden alkalommal egy-egy egységben ismerkedhet a szülő kisgyermekével együtt a bölcsődei élettel.
Image
A kisgyermek bölcsődébe érkezése előtti héten a két kisgyermeknevelő otthoni környezetben ismerkedik meg a családdal. A találkozás módot ad arra, hogy a nevelőnő megismerje a kisgyermek eddigi szokásait, életét, egyéniségét, a szülők információkat nyújtsanak gyermekükről, illetve a szakemberek is információkat adnak át a bölcsődei életről. A kisgyermeknevelő ismereteket szerez a család életkörülményeiről és lehetőség nyílik a bizalmasabb beszélgetésre.
Image
Tájékoztató szülőértekezletet tartunk a nevelési év kezdetén, amely lehetőséget ad a bölcsődei élet megismertetésére, információk átadására, megbeszélésére.
Image
A szülőcsoportos beszélgetések lehetőséget adnak a közvetlenebb, az adott csoportot érintő kérdések megbeszélésére, átélt élmények, tapasztalatok megosztására.
Image
A kapcsolattartás és tájékoztatás egyéni formája valósul meg a napi találkozásokon, egyéni beszélgetéseken és az üzenő füzeten keresztül.
Image
A hirdetőtáblán fontos információkról, tudnivalókról tájékoztatjuk a szülőket, ide kerülnek az aktuális programokról, változásokról szóló tájékoztatók is.
Image
A szülői érdekképviselet érvényesítése érdekében partneri viszonyra törekszünk a közérdekű problémák megvitatása során.

Közös rendezvények, ünnepek

  • Családi délutánok, ahol a testvérek, szülők, nagyszülők bevonásával kézműves, játékos délutánt szervezünk.
  • Gyereknap: zenés műsor, állatsimogató, ugráló vár, trambulin, arcfestés, csillámtetoválás,
  • Nyílt napok: A városban élő kisgyermeket nevelő szülők gyermekükkel együtt vagy egyedül betekintést nyerhetnek a bölcsődénk életébe

Egyéb ünnepeink

  • Télapó: Mesés-zenés műsor szervezése. Télapó hívása, csomagok kiosztása
  • Luca nap: körül közös családi délután, ahol a karácsonyi készülődés témája köré, minden csoport valamilyen kézműves tevékenységgel készül az érdeklődő családoknak, ezzel a nappal kezdetét vesz a karácsonyi vásárunk, ahol saját és felajánlott portékából csemegézhetnek a szülők.
  • Farsang: Február hónapban gyerekzenék hallgatása cd-ről, a gyerekek akaratától függően jelmezekbe öltözés, táncolás, farsangi kézműveskedés.

BÖLCSŐDEI ÜNNEPEK

Image
Születésnap

csoporton belüli egyéni megünneplés az ünnepelt gyermek születésnapja körüli napon. Az ünnepelt jelképes ajándékot (pl. léggömb, vagy buborékfújó – csoportonként egységesen) kap.

A BÖLCSŐDEI NEVELÉS FŐBB HELYZETEI

Tanulás

A tanulásnak kisgyermekkorban a legfontosabb irányítója a személyes kíváncsiság, az érdeklődés és maga a cselekvés. Az egyéni motivációval társuló cselekvésen alapuló tanulás segíti leginkább a gyermek fejlesztését. Modellnyújtással, bátorító, támogató, megerősítő, elismerő jelenléttel, az önállóság gyakorlásának lehetőségével, a próbálkozásokhoz elegendő idő biztosításával az élményszerzés lehetőségének biztosításával segítjük a tanulást.

Image

SZÜLŐKNEK

Image

A szülőknek a bölcsődés korosztályra jellemző több fontos témával, szeretnénk segítséget nyújtani. A témák bővebb kifejtése a linkekre kattintva érhető el.

Elérhetőség

adsiz.fw1

 Cím: 2096 Üröm, Petőfi Sándor utca 22.

 Tel: +3620-425-4960, +3620-405-5397

 E-mail: bolcsode@urom.hu

Intézményvezető: Bánó Zsófia
Intézményvezető helyettes: Krasznai Orsolya 
Intézményekért felelős alpolgármester: 
Kelemen Márta

 

bolcsi footer